HASARTMÄNGUDE AJALUGU
Hasartmängude ajalugu ulatub tuhandeid aastaid tagasi, olles tihedalt seotud nii igapäevaelu, religiooni kui ka tulevikku ennustavate rituaalidega erinevates tsivilisatsioonides.
Hasartmängud kiviajast tänapäevani on kaasahaarav ja põnev teekond läbi ajaloo, mis rullub lahti nagu lõputu kaart. Hasartmängud on inimkonna ajaloos alati olulist rolli mänginud, pakkudes mitte ainult meelelahutust, vaid ka võimalust suurendada isiklikku jõukust ja staatust. Nii nagu meie ühiskond on arenenud ja muutunud, on ka hasartmängud aja jooksul muutunud, peegeldades ajastu vaimu ja tehnoloogilisi võimalusi.
Käesolev artikkel viib teid rännakule ajas, kus vaatleme hasartmängude ajalugu erinevatel ajastutel, alates esimestest mängudest kiviajal kuni kaasaegsete online-kasiinode revolutsioonini. Lisaks uurime, kuidas tehnoloogilised uuendused, nagu tehisintellekt ja virtuaalreaalsus, on mõjutanud hasartmängude maailma ning millist mõju võivad need tulevikus avaldada.
- HASARTMÄNGUDE SÜNNI JUURED: KIVIAJA MÄNGUD
- TÄRINGUD, LAUAMÄNGUD JA PANUSTAMINE: ESIMESED HASARTMÄNGUD
- RELIGIOON JA HASARTMÄNGUD: JUMALATELE PANUSTAMINE
- ANTIIKKULTUURIDE MÕJU: HASARTMÄNGUD VANA-KREEKAS JA ROOMAS
- HIINA MÕJUD: TÄRINGUTE JA KAARTIDE SÜNNIKOHT
- EUROOPA MÕISAD JA KOHVIKUD: HASARTMÄNGUDE LEVIK KESKAJAL JA RENESSANSI AJAL
- KASIINOD JA LOTERIID: HASARTMÄNGUDE LEGALISEERIMINE JA REGULEERIMINE
- KÜBERAEG JA HASARTMÄNGUD: ONLINE KASIINOD JA VIRTUAALNE HASARTMÄNGUDE MAAILM
- HASARTMÄNGUDE TULEVIK: VIRTUAALREAALSUS JA TEHISINTELLEKT
HASARTMÄNGUDE SÜNNI JUURED: KIVIAJA MÄNGUD
Kiviaja inimene leiutas esimesed mängud mitte ainult meelelahutuseks, vaid ka õppimiseks ja sotsiaalse sidususe loomiseks. Kas need mängud sisaldasid ka hasartmängu elemente, on teadlastele endiselt mõistatus. Hoolimata arvukatest arheoloogilistest leidudest, mis viitavad mängude olemasolule kiviajal, on hasartmängu elementide olemasolu neis mängudes keeruline tõestada. Mõned kõige varasemad tõendid mängude kohta pärinevad luust ja kivist valmistatud mänguvahenditest, mida võib tõlgendada lihtsate õnne- või strateegiamängudena.
Üks varaseimaid leide, mis viitab võimalikele hasartmängudele, on pärit Sumerist (praeguse Iraagi aladelt), kus arheoloogid on leidnud umbes 5000 aasta vanuseid täringulaadseid esemeid. Arvatakse, et need esemed võisid olla mõeldud lihtsate õnne- või hasartmängude tarbeks.
Sumeri tsivilisatsioon oli tuntud oma keerukate sotsiaalsete ja rituaalsete tavade poolest, sealhulgas mitmesuguste mängude ja meelelahutuste poolest, mille hulka võisid kuuluda ka hasartmängud. Hoolimata arheoloogilistest leidudest kiviajast, jääb teadlaste vaheliseks aruteluks küsimus, kas ja millises ulatuses sisaldasid need mängud hasartmängu elemente.
Kuigi meil pole otseseid tõendeid, et kiviaegsed inimesed oleksid harrastanud hasartmänge sellisel kujul nagu meie neid täna tunneme, annavad sellised leiud nagu need Sumerist aimu, et mängud ja võib-olla ka mängudega seotud panused on inimkultuuri lahutamatu osa juba aastatuhandeid.
TÄRINGUD, LAUAMÄNGUD JA PANUSTAMINE: ESIMESED HASARTMÄNGUD
Hasartmängude maailm avas oma uksed juba tuhandeid aastaid tagasi. Võib-olla üks varaseimaid tõendeid sellistest mängudest on pärit iidsest Mesopotaamiast, kus täringumängud ja panustamine olid tavalised ajaviited. Kirjutised iidsetel savitahvlitel näitavad, et neid mänge peeti igapäevaelu osaks ning sageli olid neil ka religioossed ja astroloogilised seosed.
Üks intrigeerivamaid leide pärineb 5000 aasta vanusest Ur’i kuninglikust kalmistust, kus avastati komplekt, mida tuntakse nime all “Kuningate mäng” (Royal Game of Ur). See koosnes täringulaadsest objektist ning mängulaual olid erinevad sümbolid. Antud mäng pakub põneva pilguheidu varaseimate hasartmängude olemusele. Kuigi me ei tea “Kuningate mängu” täpseid reegleid, viitavad leitud esemed, et mäng sisaldas hasartset õnnemängu elementi ning pakkus mängijatele võistluslikku pinget.
Ei saa ka unustada maailma ühte vanimat lauamängu – Senetit, mis pärineb Egiptusest umbes 3500 eKr. Kuigi me ei tea täpselt, kas seda mängu mängiti panustamise eesmärgil, olid seal siiski mänguelemendid nagu tõenäosus ja strateegia kombinatsioon.
Nende varaste mängude põhjal võime näha, et hasartmängude kirg, panustamise põnevus ja riskide võtmine on inimkonda saatnud juba aastatuhandeid. Need mängud aitasid kujundada meie esivanemate ühiskondi ja nende mõju on tuntav ka tänapäeva hasartmängude maailmas.
Seneti mäng, mis algas lihtsa ajaviitena, omandas umbes 2000 aasta jooksul sügavama tähenduse, olles seotud allilmaga ja toimides vahendina elavate ja surnute vaheliseks suhtluseks. Ligikaudu 4300 aastat tagasi hakkasid Egiptuse haudades ilmnema kujutised surnutest, kes mängisid Senetit elavate sugulastega, mis viitab mängu seosele elu ja surma vahel.
Seneti mängulaual olid erilise tähendusega ruudud 26 kuni 29, mis olid kaunistatud sümbolitega ja võisid mängu kulgu mõjutada. Arvatakse, et mäng peegeldab hingede liikumist läbi Egiptuse surnuteriigi Duat’i ja teekonda järgmisesse ellu.
Senet võis algselt olla lihtne ajaviitemäng, mis aja jooksul omandas sügavamaid religioosseid tähendusi ja seoseid. Mõned teadlased aga arvavad, et mängul võis olla juba algusest peale religioosne tähtsus. See on keeruline teema, mis vajab edasist uurimist.
Kuna Seneti mängu päritolu ja areng on endiselt aktiivse uurimise teema, võib öelda, et selle mängu ajalugu kajastab suurepäraselt iidse Egiptuse kultuuri dünaamikat. See, kuidas mäng aja jooksul muutus ja võttis enda alla sügavamaid tähendusi, näitab, kui tihedalt olid igapäevaelu ja religioossed rituaalid omavahel seotud.
RELIGIOON JA HASARTMÄNGUD: JUMALATELE PANUSTAMINE
Paljudes varajastes tsivilisatsioonides olid mängud osa usulistest rituaalidest ja mõnel juhul kasutati neid ka tuleviku ennustamiseks. Religioon ja hasartmängud on läbi ajaloo omavahel põimunud olnud erinevates kultuurides üle maailma. Neid seob omavahel sügav ja keerukas suhe, mis hõlmab nii jumalatele panustamist kui ka jumalate tahte väljaselgitamist.
Varajastes tsivilisatsioonides nagu Mesopotaamia, Hiina ja Kreeka, oli hasartmängude mängimine tavaline osa usulistest rituaalidest. Mängude eesmärk oli tihti seotud jumalate soovide ja kavatsuste mõistmisega. Näiteks võisid preestrid kasutada mängutulemusi tuleviku ennustamiseks või jumalikke märke tõlgendamiseks.
Eriti levinud oli see komme antiik-Kreekas, kus olümpiajumalatele ohverdati ja nende tahtele panustati. See võis tähendada nii tuleviku ennustamist kui ka soodsate tulemuste ootamist. Selline tegevus oli osa laiemast usulistest kommetest, mis tõstsid esile inimeste ja jumalate vahelist suhet.
Hiina vanas tsivilisatsioonis kasutati hasartmänge samuti usulistel eesmärkidel. Mängud nagu Liubo ja Go olid olulised usulised ja ühiskondlikud rituaalid. Neid kasutati jumalate tahte väljaselgitamiseks, tuleviku ennustamiseks ning inimeste ja jumalate vaheliste suhete sõlmimiseks.
Erinevates kultuurides mängisid hasartmängud olulist rolli ka sotsiaalses korralduses. Need võisid olla nii rituaalne praktika kui ka vahend sotsiaalse staatuse väljendamiseks. Hasartmängud olid sageli ka ühiskondliku ja majandusliku elu olulised osad, pakkudes inimestele võimaluse rikkuse ja heaolu järele püüdlemiseks.
Aja jooksul on hasartmängud muutunud keerukamaks ja reguleeritumaks, kuid nende seos religiooniga püsib. Mitmed religioonid, nagu Islam ja Kristlus, on hasartmängude suhtes võtnud selge seisukoha. Mõned neist keelavad hasartmängud täielikult, teised aga lubavad neid teatud tingimustel.
🕌 Islam keelab hasartmängud rangelt. See põhineb usul, et kõik peaks olema Allahi tahte tulemus, mitte juhuse või õnne küsimus. Seetõttu peetakse hasartmänge Islami õpetustes ebamoraalseks ja häirivaks.
✝️ Kristluses pole ühtset seisukohta. Mõned kristlikud konfessioonid keelavad hasartmängud, samas kui teised lubavad neid mõõdukalt. Näiteks Rooma-Katoliku kirik ei keela hasartmänge, kuid rõhutab mõõdukust ja mängimise eetilist aspekti. Mõõdukus tähendab, et mängimine ei tohiks segada kohustusi ega põhjustada finantsprobleeme.
🕍 Judaism lubab mõõdukat mängimist, kuid ei soosi hasartmänge, eriti kui see võib viia sõltuvuseni või probleemideni. Samuti on juudi seadusandluses kehtestatud mõned ranged piirangud hasartmängudest saadud tulu kasutamisele.
☸️ Budismi vaatenurgast peetakse hasartmänge laiemalt eetiliselt kahjulikuks, sest need põhinevad ahnusel ja võivad põhjustada kannatusi. Siiski pole hasartmängud budismis rangelt keelatud, kuid mõõdukust ja teadlikkust soositakse väga.
Religiooni ja hasartmängude suhe on keerukas ja mitmetahuline, kuid nad on jätkuvalt olulised osad inimkultuuri ajaloos ja tänapäeval. Ükskõik, kas panustame jumalatele või inimlikele võimalustele, mängivad hasartmängud endiselt olulist rolli meie ühiskonnas.
ANTIIKKULTUURIDE MÕJU: HASARTMÄNGUD VANA-KREEKAS JA ROOMAS
Vana-Kreekas ja Roomas mängisid hasartmängud olulist osa nii sotsiaalses elus kui ka religioonides. Need mõlemad kultuurid mängisid suurt rolli hasartmängude arengus.
Vana-Kreeka ühiskonnas olid hasartmängud oluline sotsiaalne nähtus. Mängud olid populaarsed nii aristokraatide kui ka tavakodanike seas. Tihtipeale kasutati mängude tulemusi tuleviku ennustamiseks või jumalate tahte väljaselgitamiseks. Eriti populaarsed olid täringumängud, mida mängiti nii kodudes, turuplatsidel kui ka pidustustel. Need mängud kujutasid endast olulist ajaviidet, kuid samuti ka vahendit sotsiaalse staatuse demonstreerimiseks.
Samuti olid hasartmängud tähtsad Vana-Rooma kultuuris. Roomlased olid tuntud oma armastuse poolest erinevate mängude vastu, sealhulgas täringu-, kaardi- ja lauamängud. Kuigi hasartmängud olid Rooma seaduste järgi suuremalt jaolt keelatud, ei suutnud see takistada nende levikut ühiskonnas. Eriti populaarsed olid hasartmängud pidustuste ja festivalide ajal, kus võis leida suurel hulgal inimesi, kes panustasid erinevatele mängudele.
Mõlemad tsivilisatsioonid, nii Vana-Kreeka kui Rooma, mängisid suurt rolli hasartmängude arengus. Nad tutvustasid erinevaid mänge ja mängureegleid, mis on jätnud jälje kogu maailma hasartmängukultuurile. Paljud tänapäeval populaarsed mängud pärinevad just nendest ajastutest või on neist mõjutatud. Näiteks pokker, mida tänapäeval mängitakse üle kogu maailma, võib oma juured leida Vana-Kreeka täringumängust.
🎲 Täringumängud: Need olid eriti populaarsed nii Kreekas kui ka Roomas. Mängijad viskasid täringuid ja panustasid teatud tulemuste peale. Mõnel juhul võisid preestrid kasutada mängutulemusi tuleviku ennustamiseks või jumalate tahte väljaselgitamiseks.
🌠 Astroloogia: Vana-Kreekas ja Roomas pöörati erakordset tähelepanu taevastele nähtustele. Tähtede, planeetide liikumine, päikese- ja kuuvarjutused olid olulised sündmused, mille ümber kihlvedusid sõlmiti. Astroloogia seadis hasartmängudele unikaalse tausta, sest nende sündmuste ennustamine nõudis nii teadmisi astronoomiast kui ka arusaamist müstilistest ja religioossetest kontseptsioonidest.
⛵ Laevade regatt: Vana-Kreekas olid laevade regatid põnevad sündmused, mille käigus osalejad sõlmisid kihlvedusid. Enamasti panustati sellele, milline laev jõuab esimesena finišijoone üle.
⚔️ Gladiaatorite võitlused: Roomas olid populaarsed gladiaatorite võitlused, kus inimesed panustasid sellele, milline võitleja jääb ellu või võidab võitluse.
🎲🎴 Duodecim Scripta ja Ludus Duodecim Scriptorum: Need olid Rooma lauamängud, mis sarnanesid kaasaegse backgammoniga. Mängijad panustasid tavaliselt mängu tulemusele.
🦴 Knucklebones (tali): Seda mängu mängiti loomade luude, tavaliselt lamba või kitse pahkluudega, mis olid veeretatavad nagu täringud.
Antiikkultuuride mõju on hasartmängude ajaloos ja arengus oluline. Vana-Kreeka ja Rooma mängude traditsioonid, samuti nende panus hasartmängude sotsiaalsesse ja religioosse konteksti, on mõjutanud mängude kujunemist läbi ajaloo ja mõjutavad endiselt hasartmängude mängimise viise tänapäeval.
HIINA MÕJUD: TÄRINGUTE JA KAARTIDE SÜNNIKOHT
Hiina tsivilisatsioon on teadaolevalt esimene, mis tõi mängu mängukaardid. Lisaks mängis Hiina olulist rolli täringumängude arendamisel.
Hiina tsivilisatsioon on tuntud oma panuse poolest mitmetesse valdkondadesse, alates teadusest ja tehnoloogiast kuni kunsti ja kultuurini. Üks valdkond, kus Hiina on andnud olulise panuse, on hasartmängud. Nimelt on Hiina tuntud kui mängukaartide ja täringumängude sünnikoht.
Mängukaardid on Hiinas dokumenteeritud juba 9. sajandist, muutes Hiina tsivilisatsiooni esimeseks teadaolevaks kultuuriks, kes mängukaarte kasutas. Esialgu kasutati kaarte peamiselt tuleviku ennustamiseks, kuid aja jooksul leidsid need tee ka hasartmängudesse. Hiina mängukaardid erinesid oluliselt tänapäevastest lääne kaartidest, kuna need olid tavaliselt pikemad ja kitsamad ning kaardipakid olid suuremad. Need kaardid olid sageli ehtitud keeruliste mustrite ja sümbolitega, mis peegeldasid Hiina kunsti ja kultuuri. Kaartidest sai aja jooksul populaarne hasartmänguvahend, mis aitas kaasa ka mängukaartide levikule ülejäänud maailmas.
Lisaks mängukaartidele mängis Hiina olulist rolli ka täringumängude arendamisel. Kuigi täringud on olemas olnud tuhandeid aastaid erinevates kultuurides üle maailma, olid hiinlased need, kes tutvustasid täringumängudele uusi elemente. Näiteks on Hiinast pärit populaarne mäng “Sic Bo”, mida mängitakse kolme täringuga. Selle mängu eesmärk on ennustada, millised numbrid tulevad kolme täringu peale kokku.
Need mängud on aja jooksul arenenud ja mõjutanud paljusid teisi hasartmänge üle maailma. Tänapäeval on Hiina hasartmängud, eriti mängukaardid ja täringumängud, populaarsed kogu maailmas, olles oluliseks osaks globaalsest hasartmängukultuurist.
Seega, Hiina tsivilisatsioonil on olnud märkimisväärne mõju hasartmängude arengule, alustades mängukaartide ja täringumängude väljatöötamisest, mis on jätnud püsiva jälje hasartmängude ajaloosse.
EUROOPA MÕISAD JA KOHVIKUD: HASARTMÄNGUDE LEVIK KESKAJAL JA RENESSANSI AJAL
Keskajal ja renessansi ajal võttis hasartmängude populaarsus Euroopas märkimisväärselt kasvu. Euroopas kogunesid sageli mängudeks inimesed mitmest ühiskonnakihist, olgu need siis aadlike privaatsed koosviibimised või avalikud kogunemised kohvikutes.
Mõisahoonetes toimusid tihti pidustused, kus külalised võisid proovile panna oma õnne kaardimängudes ja täringumängudes. Mõisnike ja aadlike hulgas olid populaarsed ka panustamised hobuste võiduajamistele. Need üritused pakkusid olulist sotsiaalset suhtlemisvõimalust ja meelelahutust ning aitasid kaasa hasartmängude laialdasele levikule.
Kohvikud, mis hakkasid keskajal ja renessansi perioodil laiemalt levima, pakkusid samuti olulist platvormi hasartmängude mängimiseks. Kohvikud olid tihti kohtumiskohaks kaupmeestele, kirjanikele ja teistele kodanikele, kes võtsid aega nauditavaks meelelahutuseks.
Nii mõisahoonetes kui kohvikutes hakkasid kehtima ka esimesed mängureeglid ja panuste piirangud, millest paljud on jõudnud tänapäeva. Seega aitasid need keskajal ja renessanssi ajal populaarsed hasartmänguasutused luua aluse tänapäevastele mängureeglitele ja -tavadele.
KASIINOD JA LOTERIID: HASARTMÄNGUDE LEGALISEERIMINE JA REGULEERIMINE
Hasartmängude legaliseerimine ja regulatsioon on olnud pikk ja keerukas protsess, mis on viinud meid ajastust, mil mängud olid ühiskonnas tihti ebasoositud ja ebaseaduslikud, ajastusse, mil need on laialdaselt aktsepteeritud ja reguleeritud tegevused. Keskajal hakkasid esile kerkima kasiinod ja loteriid, mis mängisid olulist rolli hasartmängude legaliseerimise ja reguleerimise teel.
Loteriid olid ühed esimesed ametlikult tunnustatud ja legaliseeritud hasartmängud. Neid kasutati sageli rahalise toetuse kogumiseks erinevate avalike projektide, nagu sillad, teed või isegi haiglad, jaoks. Loterii korraldamine oli tavaliselt riigi või linna privileeg, mis tõi kaasa ka esimesed reguleerimis- ja järelevalvemeetmed.
Kasiinod, mille ajalugu algab 17. sajandi Itaaliast, kus mängiti erinevates kohtades, hakkasid aja jooksul muutuma ametlikeks asutusteks. Need kohad olid tihti seotud luksuse, glamuuri ja kõrgklassi eluviisiga. Kasiinode laialdane populaarsus tingis vajaduse selgemate reeglite ja regulatsioonide järele, et tagada aus ja õiglane mängukeskkond.
Seadusandlus ja regulatsioonid on ajas arenenud, et kohaneda hasartmängude arenguga. Need sisaldavad tavaliselt eeskirju, mis käsitlevad mängu õiglast käiku, mängijate vanusepiiranguid, panuste piiranguid ja hasartmängusõltuvuse ennetamist. Lisaks hõlmavad regulatsioonid sageli ka hasartmängude korraldamise õigusi ja litsentsimist, mis tagavad, et kõik mängud toimuvad seaduse raamides.
Seega on hasartmängude legaliseerimine ja regulatsioon arenenud ajas, et kaitsta mängijaid ja tagada aus mängukeskkond. Nii loteriid kui ka kasiinod on mänginud olulist rolli selle protsessi kujundamisel, mis on viinud meid ajastusse, kus hasartmängud on laialdaselt aktsepteeritud ja seaduslikud tegevused.
KÜBERAEG JA HASARTMÄNGUD: ONLINE KASIINOD JA VIRTUAALNE HASARTMÄNGUDE MAAILM
Kübertehnoloogia kiire areng on jätnud sügava jälje paljudesse eluvaldkondadesse ning hasartmängud pole siin erandiks. Online-kasiinod ja virtuaalse hasartmängude maailm on põhjalikult muutnud hasartmängude olemust, tuues mängimise inimeste kodudesse ning avardades oluliselt hasartmängude valikut ja ulatust.
Interneti üldise kasutuselevõtu tulemusena on hasartmängud muutunud kättesaadavamaks kui kunagi varem. Traditsiooniliste mänguasutuste, nagu kasiinod ja hasartmängusaalid, füüsilise külastamise asemel saavad mängijad nüüd mugavalt mängida kodust või kus iganes neil on ligipääs internetile. See tähendab, et hasartmängud on muutunud universaalsemaks, kuna neid saavad nautida isegi need, kes elavad piirkondades, kus füüsilised mänguasutused pole kättesaadavad või kus need on piiratud.
Lisaks on online-kasiinod pakkunud laia mänguvalikut, ületades sageli füüsiliste kasiinode pakkumise. Mängijatel on võimalus valida mitmesuguste mängude vahel, alates klassikalistest lauamängudest nagu pokker ja blackjack, kuni spetsiaalselt interneti jaoks loodud uuenduslike mängudeni. Paljud online-kasiinod pakuvad ka live-diileriga mänge, mis ühendavad online-mängimise mugavuse ja füüsilise kasiino atmosfääri.
Virtuaalne hasartmängude maailm on toonud kaasa ka uusi mänguvorme ja tehnoloogiaid, näiteks virtuaalreaalsuse (VR) hasartmänge. Need tehnoloogiad võimaldavad mängijatel kogeda hasartmänge uuel ja interaktiivsel viisil, tuues mängukogemuse veelgi lähemale tõelisele kasiinokogemusele.
Seega on kübertehnoloogia ja internet radikaalselt muutnud hasartmängude maailma, muutes mängud kättesaadavamaks ja mitmekesisemaks ning pakkudes mängijatele uusi ja põnevaid viise mängimiseks. See ei tähenda mitte ainult seda, kuidas mängijad hasartmänge tajuvad ja mängivad, vaid ka seda, kuidas hasartmängutööstus ennast arendab ja uuendab.
HASARTMÄNGUDE TULEVIK: VIRTUAALREAALSUS JA TEHISINTELLEKT
Tehnoloogiliste uuenduste kiire tempo on avanud uusi võimalusi ka hasartmängude maailmas. Uued tehnoloogiad, nagu virtuaalreaalsus (VR) ja tehisintellekt (AI), mõjutavad märkimisväärselt mängude disaini ja mängukogemust ning toovad kaasa uusi mänguvorme.
Virtuaalreaalsus pakub mängijatele võimaluse sukelduda täielikult mängu, tekitades realistliku ja kõikehõlmava mängukogemuse. VR tehnoloogia rakendamine hasartmängudes võib potentsiaalselt viia mängu atmosfääri ja kogemuse täiesti uuele tasemele.
Tehisintellekti kasutamine hasartmängudes pakub rohkelt võimalusi. AI aitab mängu mängija vajadustele vastavalt kohandada, parandades sellega mängukogemust. Lisaks saavad kasiinod AI abil paremini mõista mängijate käitumist ja eelistusi, mis omakorda võimaldab neil välja pakkuda paremaid mänge ja kampaaniaid.
Kokkuvõtteks võib öelda, et hasartmängude ajalugu on olnud pidevas muutumises ja arengus. Alates esimestest lihtsatest täringumängudest kuni tänaste online-kasiinode ja virtuaalse hasartmängude maailmani on hasartmängud oluliselt muutunud. Olenemata sellest, kas mängitakse lõbu pärast või suurema majandusliku kasu nimel, on hasartmängud olnud ja jäävad oluliseks osaks meie kultuurist.
Ootame põnevusega, mida tulevik toob, ning võime kindlad olla, et uued tehnoloogiad muudavad hasartmängude maailma veelgi põnevamaks ja kaasahaaravamaks.