RAT PACK’I LEGEND JA FILMIAJALUGU
Ocean’s Eleven Rat Pack’i film on 1960. aastal valminud meistriteos, mis kujutas endast esmakordset koostööd legendaarse viisiku Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr., Peter Lawford ja Joey Bishop vahel. Selles meeleolukas kasiinoröövi loos astuvad nad üles kui sarmikad ja lahedad tegelased, kes võluvad publiku oma lõbusa ja kergemeelse suhtumisega nii kuritegevusse kui ka elusse. https://www.imdb.com/title/tt0054135/
Rat Pack oli 1960. aastatel populaarne meelelahutajate rühm, mis koosnes viiest eelpool nimetatud lauljast ja näitlejast. Rat Pack’i liikmed olid tuntud oma lahedate ja muretute iseloomude poolest ning neil oli suur mõju tolleaegsele popkultuurile. Nad esinesid sageli koos nii filmides kui ka lavashow’del, eriti Las Vegases, kus nende esinemisi peeti legendaarseks.
- I. SISSEJUHATUS
- II. ALGUPÄRASE LOO ALLIKAD JA FILMI ARENDAMINE
- III. FILMIMISE PROTSESS JA NÄITLEJATE TÖÖSTIIL
- IV. FILMI VASTUVÕTT JA MÕJU AJALOOLE
SISSEJUHATUS
a. 1960. aasta Ocean’s Eleven ja Rat Pack’i koht ajaloos
1960. aastal valminud film “Ocean’s Eleven” on üks tuntuimaid Rat Pack’i filme, mida iseloomustab lahe ja šarmikas õhkkond. See oli esimene film, kus kõik viis Rat Pack’i liiget – Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr., Peter Lawford ja Joey Bishop – koos mängisid.
b. Filmi peategelaste ja kõrvalosatäitjate lühitutvustus
Filmis kehastab Frank Sinatra röövi meisterlikku korraldajat Danny Oceani, Dean Martin mängib koomilise lauljana Sam Harmonit, Sammy Davis Jr. astub üles kui sõjaveteranist saanud prügivedaja Josh Howard ning Peter Lawford ja Joey Bishop mängivad vastavalt jõuka playboy Jimmy Fosteri ja “Mushy” O’Connorsi rolle. Lisaks Rat Pack’i “maskottidele” Angie Dickinsonile ja Shirley MacLaine’ile on filmis veel mitmeid muid tähtsamaid osatäitjaid.
ALGUPÄRASE LOO ALLIKAD JA FILMI ARENDAMINE
a. Loo algupära ja selle omandamine
Lugu pärineb Hollywoodi režissöörilt Gilbert Kaylt, kes kuulis sellest tankla töötajalt. Loo põhisisuks on Danny Ocean, kes koondab enda ümber 10 endist Teise maailmasõja langevarjurit, et röövida ühe öö jooksul viit Las Vegase kasiinot. Peter Lawford ostis loo õigused 1958. aastal, algselt oli peaosatäitjaks mõeldud William Holden. Kui Frank Sinatra loost kuulis, olevat ta öelnud: “Unusta film, teeme selle röövi päriselus teoks!”
b. Stsenaariumi loomine ja osatäitjate valimine
Kuulus režissöör Billy Wilder aitas “Ocean’s Eleven” stsenaariumi kallal töötada, tehes Frank Sinatrale teene. Sinatra tänas Wilderit, kinkides talle Pablo Picasso joonistuse. Hoolimata Wilderi panusest, olid paljud stseenid näitlejate vahel – kes olid juba aastaid omavahel tuttavad – suuresti improvisatsioonilised.
c. Filmimise kohad ja ajakava
“Ocean’s Eleven” filmimine toimus suuresti Las Vegases 1960. aasta jaanuaris ja veebruaris. Filmi eelarve oli 2,8 miljonit dollarit ja see teenis Ameerika Ühendriikides üle 12,3 miljoni dollari, olles Variety andmetel 1960. aasta 14. kõrgeima teenistusega film.
FILMIMISE PROTSESS JA NÄITLEJATE TÖÖSTIIL
a. Näitlejate päevakava ja suhtumine töösse
Näitlejad omavahel võtsid filmimisprotsessi üsna vabalt. Joey Bishop oli tuntud oma täpse 9 hommikuse saabumisaja poolest. Peter Lawford filmis ainult hommikuti, Dean Martin ja Sammy Davis Jr. alustasid tööd pärastlõunal. Frank Sinatra, filmi staar, olevat ilmunud võtteplatsile alles 3 päeval. Ta töötas seejärel 20 minutit ja hakkas jooma.
b. Rat Pack’i metsikud pidutsemised ja nende mõju filmile
Räägitakse, et kell 5 õhtul kutsusid Rat Pack’i liikmed filmimise lõpetatuks ning seejärel katkestati võtted. Enamik näitlejatest esines päeva lõpus ka Sandsi kasiino Copa toas etenduses “Summit at the Sands”. Pärast õhtust etendust pidutsesid nad öö läbi. Järgmisel päeval jõudsid nad võtteplatsile kurnatult.
FILMI VASTUVÕTT JA MÕJU AJALOOLE
a. Kriitikute arvamused ja filmi sissetulekud
Esialgsed arvustused olid segased. Kuigi The New York Times kiitis näitlejaid, nimetades rolle “osavalt ja värvikalt mängituks”, siis ajalehe kriitik kritiseeris kuritegevusega seotud pettuste suhtes üllatavalt hoolimatut ja kergekäelist suhtumist.
b. Jack L. Warneri mulje filmist
Warner Bros.’i Jack L. Warner oli “Ocean’s Eleven” filmist väga vaimustuses ning sõlmis Frank Sinatraga ja tema Artanis produktsioonifirmaga pikaajalise lepingu.
c. Rat Pack’i pärand ja uus põlvkond
Rat Pack’i lõdvestunud tööstiil ja armastus pidude vastu kajastusid filmis ning see kinnistas Rat Pack’i legendi igaveseks, enne kui George Clooney ja Brad Pitt selle uue põlvkonna jaoks taaselustasid.
Kokkuvõtvalt on 1960. aasta “Ocean’s Eleven” mitte ainult meelelahutuslik film, vaid ka oluline verstapost Rat Pack’i ajaloos. Filmi tähtede suhtumine töösse ja nende metsikud pidutsemised lisasid filmile šarmi ja omapära, mis on Rat Pack’i pärandit kujundanud. Vaatamata segastele arvustustele ja vastuolulistele hinnangutele filmi sisu kohta, jääb “Ocean’s Eleven” meelde kui ajalooline hetk nii kino- kui ka Rat Pack’i ajaloos.
“Ocean’s Eleven” filmide põhjal ei ole teada, et oleks toimunud tegelik kasiinorööv, millest need filmid on inspireeritud. Kuigi mõned elemendid filmides võivad põhineda tegelikel sündmustel või kuritegudel, on “Ocean’s Eleven” siiski peamiselt fiktsionaalne lugu, mille eesmärk on pakkuda meelelahutust. Seega, reaalset kasiinoröövi, mis täpselt kattuks filmi sündmustega, ei ole teadaolevalt aset leidnud.