TARTU ÜLIKOOL MAKS & MOORITS
Tartu Ülikool Maks & Moorits, tuntud ka kui Tartu Ülikooli korvpallimeeskond, on pika ja mitmekülgse ajalooga Eesti korvpalliklubi, mis asutati 1940. aastal ja mängib nii Eesti-Läti Korvpalliliigas kui ka Põhja-Euroopa korvpalliliigas. Klubi kodusaaliks on Tartu Ülikooli spordihoone ja nende tunnusvärvid on must ja valge.
Klubi ajalugu ulatub tagasi 1930. aastatesse, mil Tartus tegutsesid NMKÜ ja EASK korvpallimeeskonnad. Tartu ÜSK, mis tuli mitu korda Eesti meistriks, kujunes välja pärast Tartu Ülikooli võimla taastamist 1947. aastal. Klubi on läbi aegade muutnud nime mitmeid kordi ja on tuntud oma varasemate nimede Tartu Ülikool/Rock ja Tartu Delta all. Aastate jooksul on klubi kogunud mitmeid tiitleid, sealhulgas 7 Eesti meistrivõistluste võitu.
Hiljutine areng klubis näitab meeskonna pidevat püüdlust paremuse poole. Coolbet dokumentaalsarja “Võidu nimel: Tartu Ülikool Maks & Moorits” esimeses osas tutvustatakse klubi praegust koosseisu, mida juhendab peatreener Aivar Kuusmaa. Selles sarjas keskendutakse meeskonna ettevalmistustele uueks hooajaks, tutvustatakse mängijaid nagu Egiptuse koondislast Omar El-Sheikhi ning antakse ülevaade klubi treeningtingimustest ja meeskonna sisekultuurist. Sarja esimene osa annab ka põhjaliku ülevaate meeskonna dünaamikast ja ambitsioonidest, mis peegelduvad nende sihtides nii Eesti-Läti liigas kui ka laiemalt.
Klubi jätkab aktiivset osalemist nii kohalikel kui rahvusvahelistel areenidel, näidates oma pühendumust korvpalli ja sportliku meisterlikkuse edendamisele.
DOKUMENTAAL “VÕIDU NIMEL: TARTU ÜLIKOOL MAKS & MOORITS”
4. OSA: Tartu vs TalTech – kas Eesti suurim kossuderbi?
Neljas osa dokumentaalsarjast “Võidu nimel: Tartu Ülikool Maks & Moorits” keskendub kasvavale rivaliteedile Tartu Ülikooli ja TalTechi vahel, mis on viimasel ajal muutunud üha intensiivsemaks ja tähtsamaks.
Rivaalitsemise sümbol: August Soku rändkarikas
Sarja episood tutvustab samme, mida on astutud derbi populaarsuse tõstmiseks, sealhulgas August Soku rändkarika sisseviimist, mis sümboliseerib kahe ülikooli vahelist rivaalitsemist.
Mängud ja pealtvaatajad
Tänavuse hooaja esimene derbi toimus TalTechis, kus mängu jälgis täismaja ehk 1709 pealtvaatajat; Tartus toimunud teist derbit nautis aga 2113 fänni, mis rõhutab sündmuse kasvavat menu.
Sportlased esiplaanil
TalTechi meeskonnast on esile tõstetud Kristjan Kitsing, kes ühendab sporti ja õpinguid. Tartus saame lähemalt tuttavaks tagamängija Rando Roosiga, kes on pääsenud ülikooli spordiprogrammi kaudu.
Emotsioonid platsil ja tribüünidel
Derbi toob esile nii platsil kui ka tribüünidel valitseva emotsionaalse õhkkonna, mida rikastavad fännirühmad nagu TalTech Ultras ja Juulius Jüngrid.
Tudengisportlaste toetamine
Ülikoolid rõhutavad tudengisportlaste tähtsust, pakkudes neile paindlikke õpinguvõimalusi ja stipendiume. TalTechi spordiprogramm hõlmab laia valikut tegevusi, mis edendavad tudengite hobisid ja tervist.
Kokkuvõttes uurib osa, kas ülikoolide derbi võiks saada Eesti suurimaks spordirivaalitsemiseks, tuues esile selle potentsiaali ja tähenduse.
3. OSA: kuidas näeb välja isa-poja duell kossuväljakul?
🎥 Peamine teema:
Selles osas keskendutakse isa-poja vastasseisudele Eesti korvpallis, kus Tartu Ülikool Maks & Moorits ja Viimsi meeskondade treenerid ja mängijad on omavahel tihedalt seotud. Aivar Kuusmaa ja Karl Johan Lips juhendavad erinevaid klubisid, kuid samal ajal kohtuvad nende pojad platsil vastaste rollis.
🔹 Isa-poja duellid korvpallis
- Aivar Kuusmaa ja tema poeg Kaspar Kuusmaa – Kaspar mängib Viimsis, samas kui tema isa Aivar juhendab Tartut.
- Karl Johan Lips ja tema isa Valdo Lips – Karl Johan liitus Tartuga, samal ajal kui isa juhendab Viimsit.
- Milline on mängu ajal dünaamika, kui vastaste pingil istub oma isa või platsil jookseb oma poeg?
🔹 Treenerite ja mängijate omavaheline huumor
- Kuigi vastasseis on pingeline, käib palju nalja:
- “Sa too see info sealt kodust ära!”
- “Ei lase puhata see Lips, tuleb ikka trenni teha.”
- Spordiperekondade fenomen – spordisaalid on tihti pereäri, kus mitme põlvkonna sportlased jätkavad traditsioone.
🔹 Kuusmaa ja Lipsu pere traditsioonid
- Kuusmaa pere jõulud – arutelu, kui kaugele Kaspar Kuusmaa võiks oma karjääriga jõuda.
- Isa ja poja malepartii – paralleel korvpalli ja malemängu vahel, kus mõlemad nõuavad etteplaneerimist ja strateegilist mõtlemist.
🔹 Eesti korvpalli dünastiad
- Sokud, Kullamäed, Kriisad, Kuusmaad, Pehkad – perekonnad, kelle korvpallijoon kulgeb põlvest põlve.
🔹 Janari Jõesaar ja tema tagasitulek Tartusse
- Eesti koondise mängija Jõesaar naaseb Tartusse eurosarja raames.
- Tartu ja Poola klubi vastasseis Põhja-Euroopa liigas.
- Jõesaare mängusärk müüdi oksjonil!
See osa pakub autentset sissevaadet Eesti korvpalli kulisside taha, kus pered mängivad suurt rolli. Naljad, võistlusmoment ja sportlik põlvkondade järjepidevus on peamised teemad, mis teevad sellest huvitava ja emotsionaalse osa.
2. OSA: 48 tunni sees kaks mängu ehk võidukas Läti matk
Coolbet dokumentaalsarja teises osas jälgime Tartu Ülikooli Maks & Mooritsa korvpallimeeskonna pikka teekonda Lätis, kus nad mängisid 48 tunni jooksul kaks mängu Liepaja ja Ventspilsi vastu. Video annab sügava sissevaate meeskonna reisikogemustesse, näidates nii raskusi kui ka tiimitunde kasvatamise võimalusi. Samuti uuritakse meeskonnaliikmete igapäevaelu reisi ajal, alates bussisõitudest kuni hotellieluni ja korvpallisaali analüüsini.
Video käsitleb mitmeid olulisi teemasid, nagu meeskonna dünaamika ja omavaheline suhtlus pikal reisil, mängueelsed ettevalmistused ja strateegiad, ning isiklikud hetked mängijatega, mis aitavad vaatajal paremini mõista profisportlaste elu.
Üldiselt on see osa täis pingelisi hetki ja emotsionaalseid tõuse ning mõõnasid, mis on seotud kõrgetasemeliste korvpallimängudega. See pakub haruldast sissevaadet spordimeeskonna sisemisse toimimisse ja väljakutsetesse, millega nad silmitsi seisavad, ning kuidas nad neid ületavad, et püüelda võidu poole.
1. OSA: Kas meistritiitel naaseb lõpuks Tartusse?
Video annab ülevaate mitte ainult meeskonna sportlikust poolest, vaid ka sellest, kuidas meeskond omavahel suhtleb ja koostööd teeb. Näidatakse ka Tartu treeningtingimusi, mis väidetavalt kuuluvad Eesti parimate hulka. Lisaks saame vaate treeningprotsessile, mängupäeva ettevalmistustele ning meeskonna sisekultuuri ja ühtsustunde kujunemisele.
Erilist tähelepanu pööratakse ka mängijate individuaalsetele luguidele ja meeskonna dünaamikale, eriti kuidas uued mängijad nagu Omar El-Sheikh integreeruvad. Sari lubab anda põhjaliku ja isikliku vaate sellele, kuidas Tartu Ülikooli korvpallimeeskond püüab oma ajaloolist edu taaselustada ja meistritiitlit taas Tartusse tuua.
AIVAR POHLAK: MILLINE ON EESTI JALGPALLI MINEVIK, OLEVIK JA TULEVIK?
COOLBET SPORDIENNUSTUSE ÜLEVAADE