Artiklid Ajalugu Spordiennustus

SPORDIENNUSTUSE MAAILM: PETTUSED JA TAGAJÄRJED

SPORDIENNUSTUSE MAAILM

SPORDIENNUSTUSE MAAILM: PETTUSED JA TAGAJÄRJED

Spordiennustuse maailm, sageli paeluv ja ettearvamatu, on kohati tumedate varjunditega. Ajalugu on näinud mitmeid spordiennustuste skandaale, mis on heitnud varju spordimaailma terviklikkusele. Need skandaalid on paljastanud pettuste ja ahnuse sügavad juured, muutes spordimaailma ja selle suhet kihlveoga. Nüüd heidame pilgu ühele sellisele skandaalile, mis on spordiennustuste ajaloos märkimisväärset tähelepanu pälvinud.

Black Sox Skandaal (1919)

1919. aasta World Series oli võistlus Chicago White Sox’i ja Cincinnati Redsi vahel. Kuid see, mis pidi olema aus ja põnev mängude seeria, sai peagi spordiajaloo üheks suurimaks pettuseks.

SPORDIENNUSTUSE MAAILM - pesapalli pettusedSkandaali keskmes olid kaheksa Chicago White Sox’i mängijat: “Shoeless” Joe Jackson, Eddie Cicotte, Claude “Lefty” Williams, Arnold “Chick” Gandil, Fred McMullin, Charles “Swede” Risberg, George “Buck” Weaver ja Oscar “Happy” Felsch. Need mängijad sõlmisid kokkuleppe Arnold Rothsteiniga, tuntud mänguri ja kuritegeliku ringi juhiga. Nad leppisid kokku kaotada mänge, vastutasuks rahalisele hüvitisele.

Pärast skandaali avastamist ja uurimist määras Kennesaw Mountain Landis, esimene MLB komissar, kaheksale mängijale eluaegse keelu pesapallis osalemiseks. See karistus mõjutas mängijate karjääri ja mainet sügavalt. “Shoeless” Joe Jackson, kes oli üks pesapalli suurkujusid, on eriti märkimisväärne näide sellest, kuidas skandaal võib mõjutada sportlase elu ja pärandit.

Black Sox skandaal jäi pikaks ajaks pesapalli ja spordiajaloo üheks kõige kurikuulsamaks pettuseks, tõstes esile küsimusi spordi terviklikkuse ja kihlveo mõju kohta spordimaailmas​​​​​​​​​​.

CNY Point-Shaving Skandaal (1950-1951)

1950. ja 1951. aastal lahvatas skandaal, mis raputas kolledžikorvpalli maailma – CCNY Point-Shaving skandaal. City College of New York (CCNY) korvpallimeeskond, mis oli just võitnud nii NCAA kui ka NIT turniirid, avastati osalevat ulatuslikus punktide manipuleerimise skeemis.

SPORDIENNUSTUSE MAAILM - Korvpalli pettusedJuhtumi keskmes olid CCNY mängijad ja organiseeritud kuritegevuse jõud. Mängijad said altkäemaksu, et manipuleerida mängude punktide vahega, tagades sellega kindlad tulemused kihlveokontorite jaoks. See skeem puudutas mitte ainult CCNY-t, vaid ka teisi kõrge profiiliga ülikoole nagu New York University, Long Island University, Manhattan College ja Bradley University.

Skandaali avastamine sai alguse, kui New Yorgi ringkonnaprokuratuur alustas uurimist peale vihjeid ja kahtlusi. Uurimise käigus avastati, et mängijad olid seotud kuritegelike jõududega, kes korraldasid punktide manipuleerimist. Kokku leiti, et 33 mängijat seitsmest erinevast koolist olid osalenud skandaalis.

Tagajärjed olid laastavad nii mängijatele kui ka asjaomastele koolidele. Mitmed mängijad said karistuseks mängukeelu ning mõned programmid, nagu CCNY, langetasid oma korvpalliprogrammi madalamale tasemele või lõpetasid selle hoopis. See juhtum tõi kaasa suurema tähelepanu kolledžisportlaste haavatavusele ja vajadusele tugevamate regulatsioonide järele spordiennustuste vallas.

CCNY Point-Shaving skandaal jäi ajalukku kui üks kõige ulatuslikumaid spordiennustuste pettusi, mis tõi esile spordi ja kihlveo suhte keerukuse ning vajaduse jälgida spordi terviklikkust.​​​​​​​​​​

Pete Rose ja Kihlveod (1989)

1989. aastal puhkes suur skandaal, mis puudutas üht pesapalli suurimat nime, Pete Rose’i. Rose, kes oli sel ajal Cincinnati Redsi mänedžer ja tuntud kui pesapalli kõigi aegade löökide liider, sattus keskmesse kihlveoskandaalis, mis raputas Major League Baseball’i (MLB).

SPORDIENNUSTUSE MAAILM - pesapall spordiennustusSkandaali keskmes oli Pete Rose’i osalus kihlveodes. MLB uurimine, tuntud kui Dowd Report, paljastas, et Rose oli panustanud pesapallimängudele, sealhulgas mängudele, mida tema meeskond mängis. See oli ränk rikkumine pesapalli reeglitest, mis keelavad mängijatel, treeneritel ja mänedžeridel kihlveo osalemise.

Rose eitas alguses süüdistusi, väites, et ta ei ole kunagi panustanud pesapallile. Kuid tõendid tema vastu olid tugevad. Leiti, et ta oli teinud panuseid regulaarselt ja mõnikord isegi igapäevaselt.

Tagajärjed olid Pete Rose’i jaoks rängad. 1989. aastal määras MLB komissar A. Bartlett Giamatti talle eluaegse keelu pesapallist. See keeld tähendas, et Rose jäi välja pesapalli kuulsuste hallist, kuigi tema saavutused väljakul oleksid seda muidu kindlasti õigustanud.

Rose jätkas oma süütuse väitmist aastaid, kuni ta lõpuks 2004. aastal oma autobiograafias tunnistas, et oli tõepoolest panustanud pesapallimängudele, kuid väitis, et kunagi ei panustanud oma meeskonna kaotusele.

Pete Rose’i juhtum jääb üheks spordiajaloo tuntumaks ja vaieldavamaks kihlveoskandaaliks, tõstatades küsimusi spordi terviklikkuse, mängijate ja juhtide eetika ning kihlveo mõju kohta spordimaailmas​​​​​​​​​​.

Tim Donaghy ja NBA (2007)

2007. aastal paljastus üks kõige šokeerivamaid skandaale profikorvpalli ajaloos, kui NBA kohtunik Tim Donaghy tunnistas, et oli mõjutanud mängude tulemusi, olles seotud kihlveoskandaaliga.

NBA skandaalid - kohtunikSkandaali tuumaks oli Donaghy süüdimõistmine pettuses ja kihlveoinformatsiooni edastamises. Ta oli korraldanud kihlvedusid mängudele, mida ta ise vilistas, ja andnud kihlveoringidele siseteavet, mis võis mõjutada mängude tulemusi. See tegevus mitte ainult ei rikkunud NBA reegleid, vaid ka seadust.

Uurimise käigus selgus, et Donaghy oli olnud seotud kahe lapsepõlvesõbra, kellel oli sidemeid kihlveoringidega, kaudu kihlveoskeemiga. Kuigi polnud kindlaid tõendeid, et Donaghy oleks oma kohtunikutööd kallutanud, oli ilmne, et ta oli kihlveo eesmärgil andnud teavet, mis võis mõjutada mängude kulgu.

Tagajärjed olid Donaghy jaoks tõsised. Ta mõisteti 15 kuuks vangi ja tema karjäär NBA-s lõppes. Tema tegevus heitis varju kohtunike terviklikkusele ja tõi esile küsimused seoses mängude aususega.

Donaghy juhtum tõstatas olulisi küsimusi kohtunike rolli ja mõju kohta spordimängudele ning spordiennustuste mõju kohta spordi terviklikkusele. See juhtum pani NBA ja teised spordialad rohkem rõhku panema kohtunike ja mängude terviklikkuse jälgimisele​​​​​​​​​​.

Boston College Korvpalli ja Jalgpalli Skandaalid

Boston College’i spordiprogrammid sattusid skandaalide keskmesse kahel erineval ajal, mõjutades nii korvpalli kui ka jalgpalli meeskondi.

Korvpall ja Ameerika jalgpall spordiennustuse pettused1978-1979 Boston College Korvpalli Skandaal 1978. aastal alguse saanud korvpalliskandaal pälvis laialdast tähelepanu. Mängija Rick Kuhn koostöös maffiaga, sealhulgas kuulsa Lucchese kuritegeliku perekonna liikme Henry Hilliga, organiseeris skeemi, kus mängijad said raha punktide manipuleerimise eest. Kuhn värbas kaasmängijad Jim Sweeney ja Ernie Cobb skeemi, mis hõlmas mängude tulemuste mõjutamist, et tagada teatud tulemused kihlveokontorites. Skandaal paljastati, kui Hill muutus föderaalametnike informaatoriks. Kuhn mõisteti spordireetmises süüdi ja sai 10-aastase vanglakaristuse, mis oli tol ajal pikim Ameerika ajaloos antud spordikuriteo eest.

1996 Boston College Jalgpalli Skandaal 1996. aastal leidis aset teine skandaal, mis puudutas Boston College’i jalgpallimeeskonda. 13 mängijat peatati pärast seda, kui avastati, et nad olid osalenud kihlveos, sealhulgas panustanud vastu oma meeskonnale. Peatreener Dan Henning esitas kahtlused ülikooli ametnikele, misjärel algatati uurimine. Kuigi ei leitud tõendeid punktide manipuleerimisest Boston College’i mängudes, oli selge, et mängijate tegevus rikkus NCAA reegleid. Mängijate tegevus tõi esile küsimusi sportlaste eetika ja kihlveoga seotud ohtude kohta.

Need kaks juhtumit Boston College’is tõid esile spordi ja kihlveo keerulise suhte, rõhutades vajadust rangemate reeglite ja järelevalve järele spordi terviklikkuse tagamiseks​​​​​​​​​​.

KIHLVEOSKANDAALID TENNISES

SPORDIENNUSTUSE MAAILM tennise pettusedTennis on samuti kogenud olulisi kihlveoskandaale. Üks esimesi teateid tulenes 2003. aastal Sunday Telegraphist, mis viis Tennis Integrity Unit’i loomiseni 2008. aastal. 2011. aastal sai Daniel Köllerer esimeseks mängijaks, kes sai eluaegse keelu matši manipuleerimise eest. 2016. aastal teatati laialdasest kahtlustatavast matši manipuleerimisest maailma tennisetipus, sealhulgas Wimbledoni turniiril. Hiljem, 2021. aastal loodi International Tennis Integrity Agency, et võidelda spordiala korruptsiooniga.

Need juhtumid hõlmasid paljusid mängijaid ja mõjutasid suuri turniire, rõhutades korruptsiooni ja kihlveopettuste probleeme tennises.

KIHLVEOSKANDAALID SNUUKRIS

SPORDIENNUSTUSE MAAILM Snuukri skandaalid spordisSnuuker on viimastel aastatel kogenud mitmeid olulisi kihlveoskandaale. Üks suurimaid juhtumeid puudutab kümne Hiina snuukrimängija ulatuslikku matšide manipuleerimist. Mängijad, sealhulgas Liang Wenbo ja Li Hang, kes said mõlemad eluaegse keelu spordist, süüdistati matšide fikseerimises ja kihlveopettustes mitme aasta jooksul. Teised mängijad said erineva pikkusega keelud. Skandaal hõlmas kokku 24 matši, millest 20 osas leiti süüdimõistvaid tõendeid.

Teine märkimisväärne juhtum leidis aset 2013. aastal, kui Briti mängija Stephen Lee sai 12-aastase keelu seoses matšide manipuleerimisega aastatel 2008 ja 2009. Snuukri neljakordne maailmameister John Higgins sai 2010. aastal kuue kuu pikkuse keelu, kuna ta ei teatanud ebaseaduslikust kihlveopakkumisest, kuigi teda ei süüdistatud matšide fikseerimises.

Sellised juhtumid on toonud esile snuukris esineva kihlveopettuse ja matšide manipuleerimise probleemi, mõjutades spordiala mainet ja usaldusväärsust. Erilist tähelepanu pööratakse noortele mängijatele, eriti neile, kes on kaugel kodust ja kellel võib olla keelebarjäär, muutes nad haavatavaks ebaseaduslike mõjutuste suhtes. Snuukri juhtivorganisatsioonid ja spordiintegritsusega tegelevad asutused on püüdnud tugevdada meetmeid, et vältida selliseid juhtumeid tulevikus.

Viimase Aja Skandaalid ja Nende Mõju

Hiljuti on esile kerkinud spordikihlvedude skandaal, mis on seotud Alabama ülikooli pesapallimeeskonnaga ja kahtlustega, et meeskonna mängijad on osalenud kihlveos. Samuti on uurimise all Iowa ja Iowa State’i ülikoolid, kus arvatakse, et mitmed sportlased erinevatest spordialadest on rikkunud NCAA kihlveoreegleid. Iowa State tunnistas, et umbes 15 nende sportlast erinevatelt aladelt on kahtlustatava tegevusega seotud. Need juhtumid toovad esile vajaduse rangema järelevalve ja regulatsioonide järele spordikihlvedude alal, et tagada spordi ausus ja eetika.

Need hiljutised arengud näitavad, kuidas spordikihlvedude legaliseerimine ja kasvav populaarsus võivad tuua kaasa uued väljakutsed spordi terviklikkuse tagamisel. Kui spordiennustused muutuvad üha kättesaadavamaks, on oluline, et nii spordiorganisatsioonid kui ka reguleerivad asutused pööraksid erilist tähelepanu eetikale ja aususele spordis.

SPORDIENNUSTUSE MAAILM – LÕPPSÕNA

Lõppsõnana võib öelda, et spordiennustuste skandaalid on aegade jooksul tõstatanud tõsiseid küsimusi spordiennustuse maailma terviklikkuse ja eetika kohta. Olgu tegemist pesapalli, korvpalli, tennise või snuukriga, on selge, et matšide manipuleerimine ja kihlveopettused on probleemid, mis nõuavad pidevat tähelepanu ja järelevalvet. Spordiorganisatsioonid ja regulatiivsed asutused üle maailma peavad jätkuvalt töötama selle nimel, et säilitada spordi ausust ja usaldusväärsust. See hõlmab rangete reeglite kehtestamist, hariduse andmist sportlastele ja kohtunikele, ning tõhusate järelevalvemeetodite rakendamist. Kihlveoskandaalide ajalugu ja nende mõju spordimaailmale on meeldetuletus, et spordi terviklikkus on hindamatu väärtus, mille säilitamine nõuab pühendumust ja järjekindlust.

Allikad:


soundicon

ÄRA MAGA MAHA PARIMAID PAKKUMISI!

Spämmi ei saadeta! Uudiskirjast on võimalus loobuda igal hetkel.

KOI KASIINO ÜLEVAADE
Translate »