KIHLVEOD – INTELLEKTUAALSED JA POLIITILISED VÄLJAKUTSED
Mõnikord ei keerle kihlveod raha ega hasartmängu ümber – panused võivad olla palju isiklikumad: au, lubadused või loominguline eneseületus. Just sellised kihlveod toovad esile inimese sisemise julguse, huumorimeele ja valmisoleku oma sõnu teoks teha.
Selles artiklis toome esile juhtumid, kus inimesed on valmis olnud sööma oma raamatu, kandma vastasmeeskonna vormi või lisama teadusteksti sõna “pingviin” – kõik selleks, et tõestada oma seisukohta, sõna pidada või lihtsalt kihlveo kaotust väärikalt tunnistada.
DR. SEUSS & 50 SÕNA
Kui keegi väidaks, et suudab kirjutada menuka lasteraamatu, kasutades vaid 50 erinevat sõna, kas usuksid? Dr. Seuss, kodanikunimega Theodor Geisel, tegi just selle – ja võitis kihlveo.
1960. aastal kihla vedas kirjastaja Bennett Cerf, et Dr. Seuss ei suuda kirjutada köitvat lasteraamatut, kasutades ainult 50 erinevat sõna. Dr. Seuss võttis väljakutse vastu ja tulemuseks oli Green Eggs and Ham – raamat, mis on müünud üle 200 miljoni eksemplari ja saanud üheks tema populaarseimaks teoseks.
Raamatus kasutatakse täpselt 50 unikaalset sõna, mis korduvad kokku 802 korda. Selle piirangu tõttu pidi Dr. Seuss olema eriti loov, kasutades rütmi ja riimi, et luua kaasahaarav lugu. Dr. Seuss kasutas raamatus täpselt 50 unikaalset sõna, millest 49 on ühesilbilised. Ainus erand on “anywhere”, mis on kolmesilbiline. Kõige sagedamini esinev sõna on “not”, mida kasutatakse 82 korda. Tegu on suurepärase näitega sellest, kuidas loomingulised piirangud võivad viia erakordsete tulemusteni.
50 sõna: a, am, and, anywhere, are, be, boat, box, car, could, dark, do, eat, eggs, fox, goat, good, green, ham, here, house, I, if, in, let, like, may, me, mouse, not, on, or, rain, Sam, say, see, so, the, them, there, they, train, tree, try, will, with, would, you, that, thank
Raamatust on tehtud mitmeid kohandusi, sealhulgas 2019. aastal ilmunud Netflixi animatsioonisari, kus tegelastele andsid hääle Adam DeVine ja Michael Douglas.
Dr. Seussi sünnipäeva, 2. märtsi, tähistatakse Ameerika Ühendriikides kui Read Across America Day, et edendada laste lugemishuvi.
Green Eggs and Ham on saanud klassikaks ja tõestab, et lihtsuses peitub võlu.
MATTHEW GOODWIN & RAAMATU SÖÖMINE
Kui keegi lubaks süüa oma raamatu, kui poliitiline ennustus osutub valeks, kas usuksid? Matthew Goodwin, Briti politoloog ja raamatu “Brexit: Why Britain Voted to Leave the European Union” autor, tegi just seda – ja pidas oma lubadust.
2017. aasta mais säutsus Goodwin, et ei usu, et Jeremy Corbyni juhitud Tööpartei saab Ühendkuningriigi üldvalimistel 38% häältest. Ta lisas: “Ma söön rõõmuga oma uue Brexiti raamatu, kui nad seda teevad.” Kui Tööpartei sai 40,3% häältest, kutsuti Goodwin Sky Newsi otse-eetrisse, kus ta sõna otseses mõttes sõi lehekülgi oma raamatust, öeldes: “Ma seisan oma sõnade eest.”
📺 Vaata hetke, mil Matthew Goodwin oma raamatu otse-eetris sööb: vaata YouTube’is.
- Ennustuse säuts: Goodwini säuts, milles ta lubas oma raamatu ära süüa, kui Tööpartei saab vähemalt 38% häältest, on endiselt leitav Twitteris.
- Raamatu sisu: Raamat Brexit: Why Britain Voted to Leave the European Union analüüsib Ühendkuningriigi lahkumise põhjuseid Euroopa Liidust.
- Goodwini hilisem karjäär: Pärast juhtumit jätkas Goodwin oma akadeemilist ja meediakarjääri, olles tuntud oma kommentaaride poolest populismi ja paremäärmusluse teemadel.
- Tööpartei edu 2017. aastal: Jeremy Corbyni juhitud Tööpartei saavutas 2017. aasta üldvalimistel 40,3% häältest, mis oli erakonna suurim häältesaak alates 2001. aastast.
See juhtum tõi Goodwinile laialdast tähelepanu ja jäi meelde kui üks meeleolukamaid poliitilisi kihlvedusid, kus lubadus sõna otseses mõttes alla neelati.
PADDY ASHDOWN & ŠOKOLAADIMÜTS
Kui keegi lubaks süüa oma mütsi, kui valimistulemused osutuvad ootamatuks, kas usuksid? Paddy Ashdown, endine Suurbritannia Liberaaldemokraatide juht, tegi just seda – ja pidas oma lubadust.
2015. aasta Ühendkuningriigi üldvalimiste õhtul, nähes esialgset valimisküsitlust, mis ennustas Liberaaldemokraatidele vaid 10 kohta, ütles Ashdown BBC otse-eetris: “Kui see küsitlus on õige, söön ma oma mütsi.”
📺 Video, kus Paddy Ashdown lubab süüa ära oma mütsi: vaata YouTube’is.
Miks see nii šokeeriv oli? Ashdown ja paljud teised poliitikavaatlejad arvasid, et küsitlus ei saa olla täpne, kuna see tähendanuks erakonna peaaegu täielikku hävingut parlamendis. Lõplik tulemus oli aga veelgi hullem: vaid 8 kohta.
Kui tulemused kinnitasid küsitluse täpsust, esines Ashdown järgmisel päeval BBC saates “Question Time”, kus talle anti šokolaadist müts. Ta sõi selle otse-eetris, täites oma lubaduse.
See juhtum jääb meelde kui üks meeleolukamaid poliitilisi kihlvedusid, kus lubadus sõna otseses mõttes alla neelati.
ALASTAIR CAMPBELL & ŠOKOLAADIKILT
Kui keegi väidaks, et söön oma kildi ära, kui Šotimaa valimistel Labour kaotab, kas usuksid? Alastair Campbell, endine peaminister Tony Blairi pressiesindaja, tegi just selle – ja pidas oma lubadust.
Kilt on traditsiooniline šoti mehekostüüm – põlvikuteni ulatuv volditud villane seelik, mida kantakse tavaliselt ilma püksteta. Seda seostatakse eriti tugevalt Šotimaa kultuuri ja rahvusliku identiteediga.
2015. aasta Ühendkuningriigi üldvalimiste ajal oli Campbell veendunud, et Šotimaa Rahvuspartei (SNP) ei saa 58 kohta. Ta ütles: “Ma ei söö oma mütsi, aga ma söön oma kildi, kui nad saavad 58 kohta.” Kui tulemused näitasid, et SNP saavutas selle arvu, pidi Campbell oma sõnu sööma.
BBC saates “Question Time” anti talle šokolaadist kilt, mille ta kaamerate ees ära sõi. See juhtum sai meedias palju tähelepanu ja näitas, et poliitikud võivad olla valmis oma lubadusi täitma, isegi kui need on veidi ebatavalised.
🎩 Samas saates, kus Paddy Ashdown oma šokolaadimütsi sõi, täitis oma lubaduse ka Alastair Campbell, kes sõi šokolaadist valmistatud kildi.
See lugu on näide sellest, kuidas poliitilised kihlveod võivad tuua kaasa meeldejäävaid hetki ja näidata, et lubadusi tuleb pidada, isegi kui need on magusad.
DAN HODGES & WHITEHALLI JOOKS
Kui keegi lubaks joosta alasti mööda Whitehalli, kui UKIP saab üle 6% häältest, kas usuksid? Briti poliitikakommentaator Dan Hodges tegi just selle – ja pidas oma lubadust, kuigi veidi tagasihoidlikumalt.
2015. aasta mais säutsus Hodges: “Kui UKIP saab üle 6% häältest, jooksen alasti mööda Whitehalli.” Kui UKIP sai valimistel 12,6% häältest, otsustas Hodges oma lubaduse täita. 2016. aasta jaanuaris jooksis ta läbi Westminsteri mustades bokserites ja tossudes, läbides teekonna Trafalgari väljakult Parliament Square’ile 3 minuti ja 37 sekundiga.
Hodges kasutas kihlvedu heategevuseks, kogudes üle 1000 naela Terrence Higgins Trusti ja Elizabeth’s Legacy of Hope’i jaoks.
Hodgesi jooks pälvis meedias laialdast tähelepanu ning paljud poliitikavaatlejad märkisid, et tegu oli esimese korraga, kui Westminsteris joosti “kihlveo tõttu poolalasti” – ning Metropolitan Police kinnitas hiljem, et jooks polnud avaliku korra rikkumine, kuna “alastust polnud tuvastatud”. Seega jäi lubaduse täitmine seaduse piiridesse, kuid säilitas oma sümboolse kaalu ja huumori.
📺 Video, kus Dan Hodges jookseb vihmase ilmaga bokserites: vaata YouTube’is.
See juhtum jääb meelde kui üks meeleolukamaid poliitilisi kihlvedusid, kus lubadus täideti – isegi kui veidi tagasihoidlikumalt, aga siiski sportliku vaimuga.
KATIE HOPKINS & LUBADUS JOOSTA ALASTI REGENT STREETIL
Kui keegi lubaks joosta alasti läbi Londoni südame, kui Sadiq Khan valitakse linnapeaks, kas usuksid? Katie Hopkins, Briti kolumnist ja meediategelane, tegi just selle – kuid ei täitnud oma lubadust.
2016. aasta Londoni linnapea valimiste eel säutsus Hopkins Twitteris: “Kui Sadiq Khan võidab Londoni, jooksen alasti mööda Regent Streeti, vorst tagumikus, protestiks.” Pärast Khan’i võitu kinnitas Hopkins, et kavatseb oma lubadust täita, öeldes: “Minu halal-vorstid on valmis. Olen oma sõna naine.”
Siiski ei ole teadaolevalt Hopkins oma lubadust täitnud. Tema säutsud ja kommentaarid said laialdast meediatähelepanu ning tekitasid avalikkuses palju arutelu.
Hopkinsi lubadus sai eriti suure kõlapinna seetõttu, et Sadiq Khanist sai esimene moslemitaustaga Londoni linnapea, ning tema võitu peeti ajalooliseks. Kuna Hopkins oli tuntud oma vastuoluliste ja islamikriitiliste seisukohtade poolest, tõlgendasid paljud tema “vorst tagumikus” kommentaari tahtlikult solvava provokatsioonina. Lubaduse mittetäitmine tugevdas tema kuvandit kui trolliva meediategelase oma, kes eelistab skandaali sisulisele vastutusele.
See juhtum on näide sellest, kuidas provokatiivsed lubadused võivad tuua kaasa meediatähelepanu, kuid nende täitmine võib jääda vaid sõnadeks.
HEMINGWAY & HAWKSI KIHLVEDU: KUIDAS SÜNDIS “TO HAVE AND HAVE NOT”
Kui keegi väidaks, et suudab teha suurepärase filmi sinu halvimast raamatust, kas usuksid? Just sellise väljakutse esitas režissöör Howard Hawks oma sõbrale, kirjanik Ernest Hemingwayle, väites, et suudab teha suurepärase filmi Hemingway halvimast romaanist. Hemingway pakkus välja oma 1937. aasta teose To Have and Have Not, mida Hawks nimetas “rämpsuks”.
Hawks ostis romaani õigused ja alustas filmi kallal tööd. Ta kaasas stsenaristid Jules Furthmani ja William Faulkneri, muutes loo oluliselt: tegevuspaik viidi Kuubalt Martiniique’ile, et vältida poliitilisi tülisid, ja keskenduti romantilisele suhtele peategelaste vahel. Filmi sisu erines oluliselt algsest romaanist, säilitades vaid peategelaste nimed ja mõned iseloomujooned.
1944. aastal linastunud film To Have and Have Not sai tuntuks mitte ainult oma loo, vaid ka ekraanil ja väljaspool seda tärganud romantika tõttu Humphrey Bogarti ja Lauren Bacalli vahel. Bacalli kuulus repliik “You know how to whistle, don’t you, Steve? You just put your lips together and… blow.” on saanud filmiajaloo klassikaks. Film oli edukas nii kriitikute kui ka publiku seas ning tõestas, et Hawks võitis oma kihlveo Hemingwayga.
Hawks märkas Lauren Bacalli ajakirja fotol, kui otsis filmile sobivat naisnäitlejat, ja otsustas teda proovivõtule kutsuda. See juhuslik valik viis Bacalli filmidebüüdini ja käivitas tema kuulsusrikka karjääri, aga ka armusuhte Humphrey Bogartiga, kellega nad abiellusid aasta hiljem. Seega viis see kihlvedu lisaks edukale filmile ka ühe Hollywoodi legendaarseima paarini.
See lugu on näide sellest, kuidas sõprade vaheline kihlvedu võib viia filmiajaloo ühe ikoonilisema teoseni.
PENGUIN-DIAGRAMM: KUIDAS ÜKS FÜÜSIKALINE JOONIS SAI OMA NIME
Kui keegi väidaks, et suudab muuta keerulise kvantfüüsika joonise pingviiniks, kas usuksid? 1977. aastal tegi Briti füüsik John Ellis just selle – ja kaotas kihlveo.
CERNis toimunud dartsimängu ajal sõlmis Ellis kihlveo oma tudengi Melissa Frankliniga: kui ta kaotab, peab ta kasutama sõna “penguin” (pingviin) oma järgmises teadusartiklis. Ellis kaotas mängu ja pidi leidma viisi, kuidas see sõna oma töösse põimida.
Ellis töötas sel ajal artikli kallal, mis käsitles b-kvargi lagunemist. Üks Feynmani diagrammidest, mis kujutas kvargi lagunemist läbi virtuaalse osakeste loopi, meenutas talle pingviini kuju. Seega nimetas ta selle “penguin diagrammiks“. Nimi jäi külge ja on tänapäeval standardtermin kvantvälja teoorias, eriti CP-sümmeetria rikkumise uurimisel.
Hiljem tunnistas Ellis, et ta ei mäletanud täpselt, miks just sõna “pingviin” valiti – ta oli just pubis käinud ja nii purjus, et ei viitsinud vaielda. See lisab loole veelgi enam teaduslikku folkloori.
See lugu näitab, kuidas juhuslik kihlvedu võib viia püsiva mõiste tekkimiseni teadusmaailmas.
GEORGE LUCAS & STEVEN SPIELBERG: 2.5% KIHLVEDU
Kui keegi pakuks sulle 2.5% oma filmi kasumist, kas võtaksid vastu? 1977. aastal, olles mures oma filmi “Star Wars” edu pärast, tegi George Lucas just seda – ja Steven Spielberg nõustus.
Lucas külastas Spielbergi filmi “Close Encounters of the Third Kind” võtteplatsil ja oli veendunud, et see film saab suuremaks hitiks kui “Star Wars”. Ta pakkus Spielbergile 2.5% “Star Warsi” kasumist vastutasuks 2.5% “Close Encountersi” kasumist. Spielberg nõustus, uskudes Lucase filmi potentsiaali.
Tulemus? “Star Wars” teenis üle 775 miljoni dollari, samas kui “Close Encounters” kogus umbes 304 miljonit. Spielberg teenis oma 2.5% osalusega hinnanguliselt 40 miljonit dollarit, samas kui Lucas sai Spielbergilt umbes 8 miljonit dollarit. See kihlvedu osutus Spielbergile äärmiselt kasulikuks ja on siiani üks kuulsamaid filmiajaloo panuseid.
Spielberg on hiljem naljatades öelnud, et see oli tema elu parim investeering — ta ei pidanud midagi tegema, kuid teenis kümneid miljoneid lihtsalt sõpruse ja usalduse põhjal. Lucas omakorda pole kunagi kahetsenud, öeldes, et see “oli aus tehing head sõpra toetades.”
See kihlvedu jääb meelde kui haruldane näide sellest, kuidas loovus, risk ja sõprus võivad kujundada mitte ainult karjääre, vaid ka filmiajalugu.
LÕPPSÕNA
Need lood tuletavad meelde, et kihlvedude tegelik väärtus ei seisne alati rahas, vaid inimestes endis – nende lubadustes, põhimõtetes ja julguses oma sõnade eest seista. Olgu selleks teadlase eneseiroonia, poliitiku spontaanne lubadus või loovkirjaniku eksperiment – igaüks neist näitab, et kihlvedu võib olla isiklik väljakutse, mitte pelgalt mäng.
Kihlveod võivad olla peegliks sellele, kui palju keegi hindab oma sõna, põhimõtteid või võimet kaotust väärikalt tunnistada.
VOL 1: KIHLVEDUDE KROONIKAD – SUURED VÕIDUD JA HASARTMÄNGUDE LEGENDID
KKK – Korduma Kippuvad Küsimused
Veel põnevaid lugusid riskidest, panustest ja hulljulgusest
Loe ka: Vol 1 – Suured võidud ja legendid | Vol 3 – Hullused, reisid ja tulnukad
- Maailma kõige kummalisemad kasiinod: ebatavalised kohad mängimiseks
- Number 13 tähendus: müütide ja õnnetuse pärand
- Ohtlikud ja vahel ka surmaga lõppevad mängud läbi aegade
- Hoia oma õnnest kinni: hirmutavad Halloweeni ebausud, mida peaksid teadma
- USA presidendid, kes armastasid riskida: hasartmängud Valges Majas
- Surmaga lõppevad rumalused: Darwini auhindade kõige kummalisemad lood, vol 1
- Saatuslikud eksimused: Darwini auhindade kõige šokeerivamad hetked, vol 2
- Elu piiril: Vene rulett läbi aegade – reaalsus ja fiktsioon
- Õnnetu õnnemäng: 10 suurimat kaotust hasartmängumaailmas
- Kummalised ja uskumatud spordiennustuse võidud